Twój IP 3.226.243.10

wrzesień 2019

Przed wczoraj : Roksana Bernarda Wczoraj : Albina Nikodema Dzisiaj : Edyty Kornela Jutro: Franciszka Hildegardy Pojutrze : Irmy Józefa

Wielki Piątek Email
piątek, 19 kwietnia 2019 21:38

wielkipiatek2019

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek to czas wspomnienia męki Pana Jezusa. Szczególny dzień dla katolików. Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. To dzień najgłębszej żałoby. Wyraża ją liturgia, przypominająca mękę i śmierci Jezusa Chrystusa. Jej centrum stanowi adoracja krzyża. Grób Pański w naszej parafii, jak i w innych jest przedmiotem szczególnej troski twórców, którzy często starają się zawrzeć w nim wiele symbolicznych treści. Adoracja trwała do godz. 24.oo.

W Wielki Piątek (jak i w Środę Popielcową) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta).

Tradycyjnie Grób Pański  jak i Ciemnica w Naszej Kolegiacie przygotowywane były w Wielkim Tygodniu przez ks. Wikariusza Piotra i parafian.Grób Pański jest dekoracją przygotowywaną w kościołach na pamiątkę śmierci Chrystusa. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę wierni z Naszej Pilickiej Parafii i także z innych parafii tłumnie odwiedzali Grób Pański i modlili się w ciszy. Jak co roku straż przy Grobie Pana Jezusa pełnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Pilicy, Sławniowa, Kocikowej i Dobrej.

Zapraszamy do oglądania zdjęć Ciemnicy i Grobu Pańskiego w naszej galerii.