Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj283
mod_vvisit_counterWczoraj629
mod_vvisit_counterW tym tygodniu283
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu3254
mod_vvisit_counterW tym miesiącu9821
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu17383
mod_vvisit_counterWszystkie1681921

Teraz Online: 10
Twój IP 3.237.205.144
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

styczeń 2021
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Imieniny

Przed wczoraj : Marcelego Włodzimierza Wczoraj : Antoniego Jana Dzisiaj : Małgorzaty Piotra Jutro: Henryka Marty Pojutrze : Fabiana SebastianaMinistranci Email


 

 

Kto to jest ministrant?


,,Ministrante" ( z łaciny ) znaczy ,,służyć". Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo ,,ministrant" wskazuje na szczególnie na służbę we Mszy świętej. 

1.Ministrant jest POMOCNIKIEM przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy świętej. 

2.Ministrant jest tym który NIESIE ZNAKI. Ministrant niesie pewne określone przedmioty, które dla liturgii są niezbędne. Są to przedmioty, które dla liturgii mają szczególne znaczenie. One mają ludziom wierzącym coś przedstawić i wskazać na inną rzeczywistość. 

3.Ministrant powinien sam być ZNAKIEM. Ministrant przez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych! Ministrant przez swoje służenie pokazuje, że „uczestniczyć w liturgii" nie tak jak w kinie albo przed telewizorem tylko słuchać czy oglądać! 
,,Uczestniczyć w liturgii" to znaczy także współdziałać i współtworzyć ją, czynnie się w niej angażując!


Do patronów ministrantów należą:
św. Tarsycjusz -męczennik rzymski III wiek 
św. Stanisław Kostka -XVI wiek ( Polska )
św. Alojzy Gonzaga -XVI wiek ( Włochy )
św. Jan Berchmans
św. Dominik Savio -XIX wiek ( Włochy )


MINISTRANCI PARAFII W PILICY

 

 

 Przyjęcie posługi Ministranta

 

  Przyjęcie posługi Lektora

 

 

 


 

ELIMINACJE SŁUŻBY LITURGICZNEJ


26 marca 2011r w Gimnazjum nr 4 w Olkuszu odbyły się eliminacje służby liturgicznej do finału ogólnopolskiego piłki nożnej halowej.

Nasi lektorzy po zaciętych meczach niestety musieli oddać wyższość swoim przeciwnikom, mimo wszystko jesteśmy z nimi i życzymy by nie tracili wiary i za rok znowu spróbowali.

 

DSCF3213

 

 

DSCF3165

 

 

DSCF3157

 

 

 


 

DEKANALNE ROZGRYWKI W GIEBLE-14.05.2011

 

 

aa1

 


aa2

 

aa3

 

aa4

 

aa5

 


 

 

REJONOWE ROZGRYWKI SŁUŻBY LITURGICZNEJ DIECEZJI

SOSNOWIECKIEJ W KWAŚNIOWIE

 

 

21. maja w Kwaśniowie odbyły się Rejonowe rozgrywki Służby Liturgiczne Diecezji Sosnowieckiej. W zawodach wzięły udział dwie drużyny z naszej parafii. Lektorzy z klas gimnazjalnych i ministranci starsi ze Szkoły Podstawowej klasy V i VI. Ku naszej radości nasza szóstka ministrantów zdobyła pierwsze miejsce w raz z pucharem, co stanowi przepustkę do finału szóstek liturgicznej służby ołtarza Diecezji Sosnowieckiej, który odbędzie się 1 czerwca 2011 roku. Bardzo dziękujemy za piękne mecze i życzymy zdobycia 1 miejsca i Pucharu Biskupa Sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka w Kluczach w Dzień Dziecka.

 


b1

 

b2

 

b3

 

 


 ROZGRYWKI SŁUŻBY LITURGICZNEJ O PUCHAR BISKUPA

GRZEGORZA KASZAKA

 

1.czerwca.2011r w Kluczach odbyły się rozgrywki Służby Liturgicznej  o puchar  biskupa naszej diecezji Grzegorza Kaszaka.Punktualnie o godz.8.3o wyjechaliśmy z naszej parafii.Po dojechaniu na miejsce rozgrywek kapitan drużyny wylosował z kim będziemy rywalizować w pierwszym meczu.Każda rozgrywka trwała 20 min.Pierwszy mecz graliśmy z drużyną ministrantów  z Jaworzna- Parafia pw Matki Bożej Anielskiej.Niestety już w pierwszej połowie meczu drużyna z Jaworzna strzeliła nam pierwsza bramke.Po pierwszej połowie meczu nastąpiło uroczyste otwarcie zawodów przez   biskupa  i wójta Gminy Klucze.W drugiej połowie meczu szczęście nie sprzyjało naszej drużynie gdyż przeciwnicy znów trafili do naszej bramki.Mecz zakończył sie wynikiem 0:2 ,ale nasza drużyna walczyła dzielnie do końca,starali się jak mogli. Pozostała nam walka o 3 miejsce. Kolejny mecz graliśmy z drużyna z Czeladzi- Parafia pw Św. Wojciecha.Niestety również i w tym spotkaniu nasza drużyna przegrała choć było już blisko.Niestety mecz nie był do końca rozegrany sprawiedliwie,gdyż sędzia nie postępował fer.Mimo wszystko nasi ministranci mimo takiej niesprawiedliwości walczyli dzielnie i wytrwale do końca.Mecz skończył się wynikiem 2:3 dla drużyny przeciwnej.

 a71

 

a72

 

a73

 

a74

 

A70


DIECEZJA SOSNOWIECKA MA NOWYCH LEKTORÓW I CEREMONIARZY

a110

18 czerwca w olkuskim kościele św. Maksymiliana bp Piotr Skucha wręczył też dyplomy Ministrantom Roku dla najgorliwszych przedstawicieli Liturgicznej Służby Ołtarza. Wszystkim życzył, by pozwolili Duchowi św. rzeźbić swoje charaktery oraz by dużo się uśmiechali. „Duch św. jest wielkim Artystą, który wspaniale potrafi wyrzeźbić piękno w człowieku. I to piękno powinien mieć w sobie każdy ministrant” – podkreślał w kazaniu w czasie Mszy św. bp Piotr Skucha. Dodał, że służenie Bogu i pomaganie ludziom jest zadaniem stojącym przed każdym ministrantem i lektorem. „Zatem niech Duch św. rzeźbi wasze charaktery” – życzył biskup. Ministrant Roku otrzymali piłki, a ich rodzice dyplomy z podziękowaniem za wychowanie syna, lektorzy natomiast Pismo św.

Ministrantem Roku w naszej parafii został Damian Gajda. Lektorami diecezjalnymi zostali Mateusz Roch i Błażej Lepiarczyk. Gratulujemy.

 

a111

 

a112

 

a113

 

a114